Navrat na hlavni stranu

Tluste cary a strasidla minulosti
Minulost neni nikdy mrtva. Zije v nas, rekl by klasik. Nemuzeme se ji zbavit pouhym skrtem pera, vzajemnou dohodou, ba ani vydanim zakona. Ano, snad uz to i vime. Vzdyt primo ucebnicovym prikladem tohoto tvrzeni muze byt soucasna ceska spolecensko-politicka scena se svymi prudkymi vykyvy rucicek dvou do historie zanorenych barometru. Jeden nese vroceni let kratce povalecnych, druhy pristroj, ac obdobne zastaraly, je zafixovan v dlouhych desetiletich komunisticke nadvlady. Krom toho, ze obe zminovana obdobi nevidanym zpusobem jitri nasi pritomnost, nachazime v jejich spolecnem jmenovateli i obdobny pokus o vyrovnani se s nimi. V obou pripadech tu zaznamenavame snahu o narysovani tzv. tluste cary. O co jde? Udelat za necim tlustou caru znamena, jak dobre vime, slavnostne vyhlasit: uz je to za nami, nebudeme se tim trapit, obratime list. Spisovne cesky pak: "co bolo, to bolo, terazky som /sme ...", a doplnime podle potreby. Nadherne, technicky ciste reseni, neni-liz pravda.
Tlusta cara za povalecnymi excesy spojenymi s Benesovymi dekrety ma, zda se, i vetsinovou podporu ceske verejnosti. Pokud jde o ukonceni doubani se v bolsevickem bahne, zvedaji pro nej hlasite ruce komuniste a potichu i ti, kteri se obavaji, ze by jim to mohlo nejak uskodit. Neni tezke uhadnout, ze za tlustocarovymi navrhy se skryva vetsi ci mensi podil prave strachu, obav a nejistot. A takove zjisteni ma svoji vypovidajici hodnotu.
Nedavno jsme meli jedinecnou prilezitost overit si funkcnost principu tluste cary v rovine politickeho reseni. Nemam tu na mysli nic mensiho nez onu tezce rozenou cesko-nemeckou deklaraci. Doposud nas utvrzovala ve falesne predstave o idealnim vymazani problemu minulosti. Zcela vazne se ozyvaly i navrhy na obdobnou smlouvu se "zlobivymi" Rakusany. Pak vsak, jako blesky z cisteho nebe, zabourily ve stredoevropske politice "ulety" premiera Zemana s nahlym rozpomenutim se na kolektivni vinu sudetskych Nemcu, a o par dni pozdeji i se statnickou radou pro tezce zmitany Izrael. Obsahovala doporuceni osvedceneho modelu konecneho reseni narodnostniho sporu na zaklade masoveho vysidleni nepratelskeho obyvatelstva. Vida, stacilo tak malo a institut tluste cary se zhroutil jako domecek z karet. A kdyz si prisadila Klausova ODS s doposud neuveritelnou iniciativou zadajici po Evropske unii potvrzeni platnosti Benesovych dekretu pred nasim vstupem do tohoto spolecneho seskupeni, bylo nad slunce jasne, ze vetsina ceskeho politickeho spektra onu tlustou caru ani nikdy vazne brat nemohla.
Ano, jak jiz receno, minulosti se nezbavime jednorazovym politickym aktem, nybrz vyrovnanim se s ni, coz casto byva nelehky proces. Vidime to opet na prikladech ze soucasnosti, nebot paralelne s pokusy s tlustymi carami probiha ono zdlouhave a bolestne, lec naprosto nezbytne vyrovnavani se. Vzpomenme napriklad rozsireni pristupu ke svazkum komunistickych rozvedek ci soudni jednani v kauze "male" Asanace s podminenymi tresty pro estebacke plukovniky. Pokracuje take krecovite usili o soudy s vysetrovateli-starci, obvinenymi z tyrani v padesatych letech, a tak dale.
Kauza vyrovnani se s "velkou Asanaci" - s vyhnanim tri milionu nemeckych spoluobcanu - ma predevsim intelektualni raz. Divadelni repertoary obohatila Durychova Nebeska duha, k tematu vychazi stale vice publikaci, v tisku se smele angazuje za zruseni Benesovych dekretu skupinka publicistu, kterou jeji odpurci posmesne prezdivaji jako "stipendiste". To v narazce na udajnou financni podporu odnekud z Bavorskeho lesa.
Ano, i tyto usmevne momenty stoji za to zaznamenat. Obecne je vsak stale velmi silna konzervativni kritika otvirani starych ran a tzv. intelektualniho sebemrskacstvi. Nechybi ani poukazovani na nebezpeci rozlozeni spolecnosti a klade se filosoficka otazka, kde se ve svem sebezpytovani a napravy vlastnich chyb a zlocinu vlastne zastavime.
Jinou, nemene vaznou otazku vnasi do zase nemeckeho vyrovnavani se s minulosti nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Stoji za povsimnuti. Jeho nova kniha "Racim postupem" totiz vyvolala znacny rozruch zpracovanim tematu osudu vychodniho nemeckeho obyvatelstva na konci valky, konkretne v pripadu potopeni jisteho parniku s deseti tisici pasazery na palube. V knize rika: "Nikdy jsme nemeli mlcet o takove bolesti jen proto, ze nas po vsechny ty roky sklicovala vlastni vina a litost, a prenechat to citlive tema pravicovym radikalum."
Zda se, jakoby probihajici trend daval Grassovi za pravdu. Zatloukani, vykrucovani se ci zabetonovani na pozici mrtveho brouka k nicemu pozitivnimu nevede. Minulost, potvora, se vzdy dokaze nejak prihlasit.
Postavme se ji tedy celem, uznejme a pojmenujme sve viny a postizene seriozne odskodneme. Stejne tak dulezite je ovsem najit i tu spravnou rovnovahu - moralni i pravni - vzdyt vyrovnani se s minulosti nesmi vytvaret nova bezpravi, nesmi odvaznou spolecnost rozbit. Vyrovnani se s minulosti je kazdopadne sanci pro sebevedomi naroda, sanci pro zdravou demokratickou pospolitost v srdci Evropy.
Miroslav Petr - Hradec Kralove
***



Navrat na hlavni stranu