Navrat na hlavni stranu

Kdyz se ten samopal pekne v ruce hazi...
(Cast sedma)
V minulem cisle se objevily dva prispevky na tema vojenskych kaplanu. Abych celou zalezitost upresnil, dostal jsem od Mikulase Vymetala jeste obsahlou studii Evangelium v uniforme.
Chci byt v techto svych odpovedich nadmiru strucny, proto se nebudu zabyvat vecmi nepodstatnymi, ktere by byly na dlouhe hodiny. Mikulas Vymetal se s hrdosti prihlasil k tomu proc je NATista. Inu, kazdy ma pravo na svuj nazor i Mikulas Vymetal. Po jednom boxerskem utkani v sedesatych letech, kdy zemrel rohovnik si kdosi polozil otazku. "Vse bylo v poradku a podle pravidel, presto je tu mrtvy clovek, kde je tedy chyba." Kdyz je tedy vse v poradku a hrde se k necemu hlasime, kde je chyba, ze zahynulo neco mezi 700-3000 civilisty pri bombardovani Jugoslavie nepocitaje armadni ztraty a obeti na lidskych zivotech v dusledku ekologickeho zpustoseni zeme. Je krestanstvi cestou, kdy i jeden nevinny clovek je zabit? Jiste takove veci se mohou stat, ale hrde se k tomu jeste hlasit.
K jeho citovanym pravidlum: I Ceska republika podepsala Helsinske dohody. Jenze platily pouze na papire. Az mi ukaze jeden pripad, kdy vojak NATO z duvodu svedomi odmitl bombardovat civilni cil a dostal se kvuli tomu do rozporu s nadrizenym, budu to brat jako argument. Zatim vsak opak je pravdou a jak ukazuji zvukove zaznamy, bylo letci, ktery upozornoval na to, ze se jedna o civilni objekt receno: "Plnte rozkaz!" A on ho splnil.
Primo ironii je bod dve, kde Mikulas Vymetal pise, ze se ma snizit pocet ztrat civilistu a vojaku na minimum. Mysli se tim vlastnich vojaku ci nepratelskych? V prvem pripade je to nesmyslna redundance, protoze kazda armada se snazi o co nejmensi vlastni ztraty. V druhem pripade mne to pripada jako ze zijeme kazdy na jine planete. Copak denne necteme zpravy z tisku, ci slysime v rozhlase nebo v televizi, kolik nepratelskych vojaku se podarilo znicit... A to nechci mluvit o muzi, ktery ma nastenku s teroristy a kdyz se nekoho podari zabit, tak ho preskrtne jako na baseballu.
Nyni se dostavam k obsahle praci Evangelium v uniforme. Musim priznat, ze je i pro mne v mnohem poucna. Mimo jine jsem pochopil, proc je po roce 1989 cirkev v utlumu. Teologum se podarilo ji zvlastnim zpusobem vykastrovat o jeden z nejvetsich dynamickych elementu a udelat z ni ztrnulou instituci, ktera dba na to, aby verici meli misto, kde by ukajeli sve nabozenske potreby. Tyto instituce by meli mit verici pokud mozno vsude, tedy i v armade.
Autor studie hned v uvodu sahl po zname 13. kapitole Rimanum, ktera byla oporou fakultnich teologu v dobe normalizacniho procesu a dale pise: Realitou biblickeho sveta je totiz hrich, zlo, ktere tvori soucast lidske identity. Proti tomuto zlu je treba vystupovat, v pripade potreby i nasilim. Jako axiom vyresil autor v jedne vete nebo v jednom odstavci velke drama teologie, literatury a umeni dvacateho stoleti.
To, co krestanstvi zavideli existencialiste jako Camus, to se jednoduse bez diskuse vyhodi do popelnice. Tam skonci i Capkuv zapas od Bile nemoci k Matce. Od pacifistickeho dr. Gallena az ke gestu, kdy Matka posila sveho posledniho syna do valky. Ci opacny proces u otce vodikove pumy Andreje Sacharova k nenasilnemu odporu. To vse autor a bohuzel i cirkev devadesatych let vyresila velice rychle a bez problemu.
Prace je psana v roce 1999 a tak se autor zminuje i o Jugoslavii, kdy odpor k bombardovani zeme pry zaradi CR do cela zbabelych narodu. Nechci o tomto jednostrannem pohledu diskutovat.
Ve 3. kapitole se autor zabyva pacifismem. Zde jiz jsem nemohl uverit svym ocim (jak se zde rika): Pozoruhodne je, ze leckdy v osobnim nasazeni a ve spojeni s vhodnou medialni propagandou dosahoval tento radikalni pacifismus uspechu i proti militarismu demokratickych mocnosti. Bez valky a nasili nad svymi soky vitezil, jak Mahatma Gandhi, tak i Martin Luther-King. Nenasilny pristup ovsem vyzaduje protivnika na urovni, nad kterym se da moralne zvitezit. Pres veskerou uctu, ktere tyto pevne moralni postoje budi u mnoha lidi, je nase (20. stoleti pozn. redakce) stoleti take zjistenim, ze proti diktature je tento pacifismus takrka bezmocny. Kdyby nekdo napsal tyto radky v 24. stoleti, tak si reknu, ze nezna historii, ale deset let (v roce 1999) po padu komunismu, ktery byl porazen vsude (s vyjimkou Rumunska) nenasilnou cestou, mne pripada neskutecne, ze mentor Jiri Weinfurter tuto kapitolu bez problemu prijal.
Nejde o nepresnost, ale opak je pravdou: Tam, kde doslo k vojenskemu pokusu o svrzeni komunistickeho rezimu (severni Korea, Vietnam, Kubu), tam se komunismus drzi stale u moci. Plati to nejen o komunismu, ale i o nenasilne ceste Nelsona Mandely v JAR a dokonce se zda, ze i treba takove zeme jako Iran se ze svych problemu vylizaji evolucni cestou (aspon skutecnost, ze tato zeme v soucasnosti produkuje nejkvalitnejsi filmy na svete tomu nasvedcuje), zatimco vedlejsimu Iraku to jeste chvili potrva, obzvlaste, kdyz ho obcas zbombardujeme.
Jako pozitivni v praci Mikulase Vymetala vsak beru analyzu, kdy si uvedomuje i uskali Duchovni sluzby v armade. Jsou to skutecnosti, ze duchovni se stane soucasti donucovaciho systemu armady ci ze duchovni sluzba se identifikuje s armadou natolik, ze prestane reflektovat celkovy kontext jejiho pusobeni. Zde je i podle mne podstata veci.
Podstatne zajimavejsi mne ovsem pripadaji namitky Zdenka Sorma. Argument, ktery stoji za zamysleni a ktery si take castokrat kladu je postoj k nekomu, kdo mlati nekoho jineho. Je aktivni pacifismus nezasahovat do takoveho konfliktu? Jak vime z historie napr. Premysl Pitter zachranil za valky desitky zidovskych deti. Po valce pomahal zase nemeckym detem. Kvekri v Americe vynikli tim, ze pomahali cernochum pri jejich ceste za svobodou. I Zdenek Sorm vsak priznava, ze nasili prevazuje spise ve Starem zakone nez v Novem. Krome okrajovych zalezitosti (vrchnost ma spravovat poddane mecem, ci Jezis vymlatil kupce z chramu) nema nasili v Novem zakone misto. Jezisova cesta, alespon jak ja tomu rozumim, vybizi, abychom "vzdy" hledali cestu nenasili. Nemusi se nam to podarit, ale nemeli bychom prijmout nasili jako princip pro reseni konfliktu. Pokud ho pouzijeme, je to osobni selhani.
Trochu mne zarazil Zdenek Sorm, kdyz tvrdi, ze si Pavel Ruml otazky klade a ze to vi z osobnich rozhovoru. To skutecne nemohu prijmout. Tech otazniku nad jeho pusobenim v armade jsem mnoho nevidel, at v jeho clancich, v rozhlasovych vystoupenich nebo v reportazi MFD.
Elektronicka posta je velkou vymozenosti a tak se objevil dokonce jeden otaznik navic v mem clanku. Pri prenosu dat se zmenily tri tecky za nadpisem na otaznik a z nazvu Okamziky, ktere berou viru vznikl nazev Okamziky, ktere berou viru? Prisel jsem na to, kdyz se to objevilo v nekolika novinach. Jelikoz zadny korektor tuto chybu nezachytil, lze soudit, ze i muj clanek vyznel spise jako otazka.
Rovnez jako zajimava mne pripada namitka, co by se stalo, kdyby se Hitlerovi nepostavil nikdo se zbrani v ruce. I zde musim pripomenout, ze zde byli takovi lide jako napriklad otec nemeckeho prezidenta Richarda von Weizsackera, kteri byli v opozici proti Hitlerovi a pokud by se temto lidem vyslovila vetsi podpora a nespolehalo se lampasacky na vlastni sily a neobdivovala se vojenska disciplina v Nemecku, nemuselo dojit k tragedii druhe svetove valky.
Rekl jsem, ze nejsem pacifista - dogmatik. Priznam se, ze jsou mne obcas sympaticka gesta, kdy jedinec se vzbouri proti teroru mocnych, jako treba, kdyz Sacharov se porval s KGB u moskevskeho soudu nebo kdyz Jan Simsa poslal estebaka Batu do perin u nich v loznici pri domovni prohlidce Uznam, ze i nasili muze slavit moralni vitezstvi jako treba v pripade Rodneyho Kinga v Los Angeles. Tyto pripady jsou vsak, jak spravne rika Mikulas Vymetal, marginalni.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu